Prolens.sk » Dioptria a zakrivenie kontaktných šošoviek

Dioptria a zakrivenie kontaktných šošoviek

Dotaz: Dva roky som bez problemov použivala kont. sosovky zn. ACUVUE -3,75 dioptrii( mesacné).Teraz som presla na sosovky Optima FW -3,75 dioptrii(trojmesacne). Po ich nasadeni som zistila znizenu kvalitu videnia. Nemoze byt problem v zakriveni ocnej rohovky?

Poradňa: Aj keď máte kontaktné šošovky rovnakej dioptrickej hodnoty, nie je zaručené, že výsledok bude pri rozdielnych šošovkách rovnaký. Tie sa totiž často líšia nielen materiálom, ale aj designom. Výsledkom je nerovnaký vízus ( zraková ostrosť). Pri výmene typu šošovky je vhodné požiadať o diagnostické šošovky, teda také, kde si môžete bezplatne vyskúšať ako vým budú vyhovovať.

 

Dotaz: Momentalne nosim okuliare -1.25 (obe oci). Chcela by som vyskusat kontaktne sosovky. Dioptria pri kontaktnych sosovkach sa zhoduje s dioptriou okuliarou?

Poradňa: Dioptria u kontaktných šošoviek je vzhľadom na to, že sú tesne na rohovke u mínus okuliarov spravidla o niečo nižšia ako v okuliaroch. Viac povie vyšetrenie.

 

Dotaz: Aky je rozdiel medzi sosovkami, ktoré majú rádius 8,6 a tými, kde je rádius 8,7. Ak som nosila tie s 8,7, môže mii radius 8,6 robiť problém? Existujú šošovky aj s iným zakrivením ako 14,20? Ak áno aký je medzi tým rozdiel? Očný lekár mi nechcel odpovedať, iba v prípade, že si šošovky kúpim u neho, čo so odmietla.

Poradňa: Takže trochu poriadku do čísel okolo šošoviek. Polomer (rádius) zakrivenia - to sú tie čísla 8,6 resp. 8,7. 14,2 je priemer šošovky. Tieto čísla postupne s novými designami strácajú na pôvodnom význame, avšak pre perfektnú aplikáciu sú stále veľmi užitočné. Samozrejme výrobcovia vyrábajú šošovky o rôznych geometrických hodnotách. Dobrá aplikácia a výber šošoviek začína aplikovaním skúšobných šošoviek, teda takých za ktoré neplatíte, platíte len za aplikáciu. Súčasťou aplikácie okrem podrobného vyšetrenia sú aj odpovede na všetky, alebo temer všetky vaše otázky. Najhorší postup je získať kusé informácie a kúpiť si šošovky priamo na internete.

 

Dotaz: Mal by som otázku ohľadom tórických šošoviek. Moja očná lekárka mi namerala -0,75 dioptrií a 0,5 cylinder. Tvrdí mi však že v týchto hodnotách sa tórické šošovky nevyrábajú. Je to naozaj pravda?

Poradňa: Astigmatizmus do O,5 D považujeme za fyziologický a dá sa úplne bez problémov vykorigovať bežnými sférickými šošovkami. Tórické šošovky sa vyrábajú od 0,75 D cylindra.

Kontaktné šošovky
Značky šošoviek
Výrobcovia
Príslušenstvo
Kontakt
Email: info@prolens.sk
Telefón: +421 220 510 428

Kontakty
Výdajné miesto
Adresa:
Lenardova 1260
85101 Bratislava
mapa

Otváracia doba:
Po - Pia: 11:00 - 19:00 h.
Pripomeňte mi objednávku šošoviek dňa: na e-mail: