Prolens.sk » Starostlivosť o kontaktné šošovky

Starostlivosť o kontaktné šošovky

Správna starostlivosť o kontaktné šošovky je najdôležitejším základom pre pohodlné a bezpečné nosenie kontaktných šošoviek. Jedine každodennou dezinfekciou a čistením si zaistíte ostré videnie a komfort po celú dobu nosenia.

Ďalej spomínaná starostlivosť o šošovky nie je potrebná u jednodenných modelov kontaktných šošoviek, protože tie sa hneď po celodennom nosení vyhodia.

Prečo je starostlivosť o kontaktné šošovky dôležitá

roztok na kontaktné šošovky

Na kontaktných šošovkach sa usadzuje lipidobielkovinový sediment, ktorý sa môže stať živnou pôdou pre baktérie. Šošovky s musia pravidelne čistiť, pretože i okom neviditeľná vrstva usadenín môže byť zdrojom pre mikróby. K tomu slúžia len špeciálne roztoky na šošovky doporučené vašim očným špecialistom.

Čistenie a oplachovanie sú nezbytné pre odstranenie hlienu, sekrétov a usadenín z priebehu nosenia šošoviek. Očistite a opláchnite šošovku ihneď po vybratí pred jej dezinfekciou. Choroboplodné zárodky môžu byť odstránené iba pomocou čistenia, oplachovania a dezinfekcie.

Aký roztok k starostlivosti o šošovky správne použiť

Špeciálne roztoky pre čistenie, dezinfekciu, hydratáciu a uchovávanie kontaktných šošoviek nemožno nahradiť ničím iným. Majú zvláštne sterilné zloženie, ktoré nezastúpi žiadny iný roztok. Vhodný roztok na kontaktné šošovky vám odporučí váš očný špecialista.

Mäkké kontaktné šošovky sa nesmú nikdy vyvárať a nesmú sa na ne používať prostriedky určené na tvrdé kontaktné šošovky. Pokiaľ používate peroxidové systémy, musíte podľa pokynov peroxid tiež neutralizovať.

  • Vždy používajte čerstvé roztoky pred dátumom expirácie.
  • Tepelná dezinfekcia môže vaše šošovky poškodiť.
  • NIKDY neuchovávajte šošovky iba vo fyziologickom roztoku. Fyziologický roztok neochráni šošovky pred kontamináciou a môže spôsobiť zanesenie infekcie do oka.
  • NIKDY nepoužívajte roztoky určené iba pre tvrdé šošovky.
  • NIKDY nedávajte šošovky do úst a nepoužívajte k ich zvlhčovaniu iné než odporúčané roztoky.
  • NIKDY neoplachujte šošovky vodou z vodovodu, pretože ta môže obsahovať nečistoty, ktoré môžu kontaminovať alebo poškodiť vaše šošovky a môže tak dojsť k poškodeniu oka alebo jeho infekciám.

Uloženie kontaktných šošoviek do puzdra po vybratí z oka

Pred akoukoľvek manipuláciou s kontaktnými šošovkami si vždy starostlivo umyte a osušte ruky. Predtým, než si vyberiete šošovky z očí, vypláchnite obe mištičky puzdra na kontaktné šošovky roztokom na kontaktné šošovky. Obe roztok na šošovkyich naplňte po rysku puzdra – pokiaľ by ste puzdro naplnili menej, mohla by šošovka vyschnúť, pokiaľ viacej, šošovka by sa mohla prilepiť na okraj mištičky a viečka puzdra a pri otváraní sa potom natrhnúť. Nikdy opakovane nepoužívajte roztok v puzdre na šošovky.

Vyberte prvnú kontaktnú šošovku z oka, ako vás to naučil váš optometrista alebo podľa článku Nasadzovánie a vyberanie šošoviek. Najlepšie začínajte vždy rovnakou šošovkou, aby sa predišlo zámene.

Pravú šošovku umiestnite na dlaň a zvlhčte ju niekoľkými kvapkami roztoku. Jemne ju premasírujte bruškom ukazováku druhej ruky. Potom šošovku opláchnite prúdom čistého roztoku. Ponorte ju prstom do pravej misky puzdra (väčšinou je označené viečko puzdra R = pravá/L = ľavá). Uistite sa, že je šošovka, v dobe keď nie je nosená, úplne ponorená do roztoku. S puzdrom už ďalej netraste a položte ho na rovnú plochu. Ak sú šošovky nevhodne uložené, môžu vyschnúť a stať sa krehkými. Pokiaľ sa tak stane, vyhoďte ich. V prípade, že šošovky hodláte nepoužívať dlhšiu dobu, poraďte sa so svojím kontaktológom ohľadom ich uloženia.

Po dezinfekcii kontaktných šošoviek

Kontaktné šošovky by v puzdre a roztoku mali zostať cca 6 hodín, najlepšie cez noc. U peroxidových roztokov je 6 hodín minimálná odporúčaná doba, pred vybratím šošovky z roztoku a nasadením sa naviac musí skontrolovať, či je roztok úplne zneutralizovaný – nie sú v ňom stále bublinky. Kontaktné šošovky si nasaďte podľa nácviku s vaším optometristom alebo podľa článku Nasadzovanie a vyberanie šošoviek.

Akonáhle si kontaktné šošovky nasadíte, zvyšný roztok vylejte. Dodatočná starostlivosť o puzdro je nevyhnutná, pretože i puzdro môže byť zdrojom bakteriálnej či pliesňovej kontaminácie. Mištičky puzdra vypláchnite čerstvým roztokom – nikdy vodou! – a nechajte ich na vzduchu vyschnúť. Potom uzavrite puzdro viečkami. Puzdro na kontaktné šošovky by malo byť menené pravidelne, odporúča sa raz za 3 mesiace alebo s každou novou flašou roztoku.

Kontaktné šošovky
Značky šošoviek
Výrobcovia
Príslušenstvo
Kontakt
Email: info@prolens.sk
Telefón: +421 220 510 428

Kontakty
Výdajné miesto
Adresa:
Lenardova 1260
85101 Bratislava
mapa

Otváracia doba:
Po - Pia: 11:00 - 19:00 h.
Pripomeňte mi objednávku šošoviek dňa: na e-mail: