Prolens.sk » Nasadzovanie kontaktných šošoviek

Nasadzovanie kontaktných šošoviek

Pre nosenie kontaktných šošoviek je nutnosťou zvládnuť ich nasadzovanie a vyberanie. Bezproblémové nasadzovanie kontaktných šošoviek sa nedá naučiť z textu, je potrebné nechať si postup vysvetliť od očného odborníka, ktorý rozpozná a opraví chyby v postupe nasadzovaní.

Manipulácia s kontaktnými šošovkami

manipulácie s kontaktnou šošovkou

Kontaktné šošovky sú neustále v styku s očami, pre zachovanie zdravia očí, ale tiež pre maximálne pohodlie a kvalitu videnia so šošovkami je teda nutné udržovať správne hygienické postupy a čistotu v každej fáze manipulácie so šošovkami.

Pred každou manipuláciou s kontaktnými šošovkami si dôkladne umyte ruky mydlom (nie sú vhodné mydla s prísadou krému, pleťovej vody alebo deodorantu) a osušte ich čistým ručníkom (nevhodné sú ručníky púšťajúce vlákna). Kontaktné šošovky sa vždy nasadzujú pred aplikáciou make-upu.

So šošovkou manipulujte nad čistou plochou, aby sa pri prípadnom spadnutí nepoškodila a neznečistila, pokiaľ si šošovky nasadzujete a vyberáte nad umyvadlom, radšej ho zašpuntujte.

Pripravte si zrkadlo, aby ste pri nasadzovaní šošoviek mali kontrolu z viacerých úhlov.

Nasadzovanie kontaktných šošoviek

Príprava

Jednotlivé šošovky sú samostatne uložené v blistroch (plastových vaničkách) so sterilným roztokom zalepených krycou fóliou – nikdy nepoužívajte šošovky z poškodených alebo už otvorených blistrov! Zatraste blistrom, aby sa šošovka uvolnila do sterilného roztoku a šla následne vyberanie šošovkyľahko vybrať. Odtrhnite fóliu z blistra.

Šošovku z neho môžete opatrne vybrať posunutím brušiek prstov k okraju vaničky alebo si ju môžete, spolu so sterilným roztokom, vyliať do dlane. Nepoužívajte k vybratiu šošovky nechtami – môže sa tak ľahko poškodiť!

Dnes už existujú špeciálne pinzety so silikónovými násadkami, ktorými možno šošovku ľahko a bez poškodenia vybrať z puzdra.

Niektoré nositele sterilný roztok, v ktorom sú šošovky uložené, dráždi, je možné šošovku z blistra pred nasadením opláchnuť roztokom na šošovky.

Pred nasadením

Pre ľahšiu orientáciu pri manipulácii so šošovkami si zvyknite začínať vždy šošovkou určenou pre rovnaké oko (je na Vás, či si určíte pravé alebo ľavé), aby ste tým predišli zámene šošoviek.

Pokiaľ šošovku vyberáte z roztoku, v ktorom sa cez noc čistila, môže sa stať, že bude zlepená. V tomto prípade si ju položte na dlaň, ľahko ju zvlhčite čerstvým roztokom a velmi jemne ju na dlani priamočiarými pohyby premasírujte ukazovákom druhej ruky. Keď tento postup nepomôže, uložte šošovku znova na nejakú dobu do roztoku v puzdre na kontaktné šošovky. Po nejakej dobe by sa šošovka mala vyrovnat do pôvodného tvaru.

Dajte si šošovku na bruško ukazováku.

Keď sa stane, že šošovka netvorí mištičku a prilepí sa na prst, znamená to, že je príliš vlhká.

Pomôže opakované preloženie šošovky z ukazováku na ukazovák – tým šošovku zbytočnej vlhkosti zbavíte, šošovka bude držať správny tvar a lepšie sa bude nasadzovať.

Presvedčte sa, že je šošovka čistá a neporušená – naštiepnutu alebo natrhnutú šošovku do oka určite nedávajte! Pohľadom zo strany potom skontrolujte, či šošovka nie je prevrátena naruby. To poznáte buď podľa tvaru šošovky (mištička je správne, tanierik zle), podľa nasadenie šošovky obrátenečíselných alebo písomných značiek na hornom okraji šošovky (pokiaľ ich čítate opačne, je šošovka naruby) alebo podľa toho, že sa okraje šošovky ako keby rolujú do prostriedka (to je správne).

Ak si šošovku do oka nasadíte opačne, nič sa nedeje – šošovku ani oko si tým nepoškodíte, ale nie je to príjemné.

Nesprávne nasadenie poznáte zníženym komfortom nosenia, šošovka má tendenciu sa v oku zhrnúť, pri žmurkaní sa v oku viacej pohybuje.

Nasadenie do oka

Šošovku máte teraz umiestnenú na špičke ukazováku. Približte tuto ruku k oku, na ktoré šošovku nasadzujete, prostredník rovnakej ruky položte tesne pod spodné riasy oka a odtiahnite spodné viečko. Prstami druhej ruky zdvinite horné viečko. Mierne skloňte hlavu, ale pozrite sa hore.

nasadzenie šošovky

Teraz ste v optimálnej pozícii pre nasadenie šošovky na rohovku prostredníkom.

Je dobré nasadzovanie šošovky sledovať v zrkadle, pretože oko udržíte lepšie otvorené a bez žmurknutia. Zľahka šošovku položte na oko, akonáhle na oku bude celým svojím povrchom, nechajte oko otvorené, šošovka sa začne sama centrovať, sama sa ustáli na rohovke.

Pozrite sa dole, zľahka pusťte najskôr spodné potom horné viečko a pomaly oko zavrite. Pokiaľ by ste oko zavreli príliš rýchlo, mohli by ste šošovku viečkom z oka vytlačiť. Zažmurkajte a pozrite sa, či je šošovka na oku správne usadená. Mali by ste vidieť jasne a nemali by ste šošovku cítiť ako nepohodlnú. Postup opakujte i s druhou šošovkou.

Obrázky sú použité z webu www.acuvue.sk.

Kontaktné šošovky
Značky šošoviek
Výrobcovia
Príslušenstvo
Kontakt
Email: info@prolens.sk
Telefón: +421 220 510 428

Kontakty
Výdajné miesto
Adresa:
Lenardova 1260
85101 Bratislava
mapa

Otváracia doba:
Po - Pia: 11:00 - 19:00 h.
Pripomeňte mi objednávku šošoviek dňa: na e-mail: