Prolens.sk » Ako vybrať kontaktné šošovky

Ako vybrať kontaktné šošovky

Úvodom je nutné povedať, že nákup kontaktných šošoviek bez predcházajúceho vyšetrenia, zácviku a rad odborníka znamená hazardovanie so zdravím oka. Kontaktná šošovka je cudzie teleso v oku a k zdravému a bezpečnému noseniu je potrebné špeciálnymi prístrojmi skontrolovať vhodnosť šošovky pre konkrétne oko.

Pokiaľ sa vám zapáči akýkoľvek nový model kontaktných šošoviek s podobnými parametrami alebo vám ich doporučí váš známy, nie je zaručené, že vám bude tiež vyhovovať alebo pri najhoršom, že vám nepoškodí oko. Akékoľvek dalšie kontaktné šošovky je potrebné VŽDY vyskúšať u očného odborníka.

Perióda výmeny kontaktních šošoviek

ako vyberat kontaktne sosovky

Prvým zamyslením pri výbere vhodných kontaktných šošoviek by malo byť, ako často a pri akých príležitostiach chcem kontaktné šošovky používať. Od odpovede na túto otázku sa potom ďalej odvíja ďalší výber kontaktných šošoviek, hlavne kvôli dĺžke doby a početnosti nosenia kontaktných šošoviek.

Jednodenné kontaktné šošovky

Sú to denné šošovky s plánovanou dobou výmeny jeden deň, tzn., že sa nosia len jeden deň cez deň a večer sa vyhodia. Sú najzdravším variantom nosenia kontaktných šošoviek. Za jeden deň nosenia sa na šošovke nestihnú utvoriť bielkovinové usadeniny, ktoré môžu byť príčinou nie len mechanického podráždenia oka, ale tiež zápalu spojovky až vypestovania si neznášanlivosti šošovky v oku. Preto sú tiež veľmi vhodné pre alergikov. Jednodenné šošovky sú najvhodnejšie v prípade, že šošovky nechcete nosiť každý deň, skôr nárazovo na šport, nejakú společenskú akciu alebo na dovolenku.

Najväčšou výhodou denných šošoviek je tiež to, že nepotrebujú žiadnu dodatočnú starostlivosť. Jednoducho ich iba nasadíte a potom vyhodíte, nemusia sa ukladať do roztoku na kontaktné šošovky a každodenne čistiť.

Dvojtýždenné kontaktné šošovky

Sú to denné šošovky s plánovanou výmenou 14 dní, tzn., že sa nosia cez deň 14 dní a na noc sa ukladajú do roztoku. Sú tiež zdravším variantom, pretože sú v oku kratšiu dobu.

2 týždenné šošovky sú vhodné ako pre neustále nosenie kontaktných šošoviek, tak pre príležitostné používanie a striedanie s okuliarmi. Niektoré modely sa po schválení odborníkom dajú nosiť nielen cez deň, ale tiež kontinuálne, tzn. v kuse bez vybratia z oka cez deň i noc, ale doba ich nosenia se tým skracuje na polovinu, teda týždeň.

Mesačné kontaktné šošovky

Sú to denné šošovky s plánovanou výmenou 30 dní, tzn., že sa nosia cez deň 30 dní a na noc sa ukladajú do roztoku. Mesačné šošovky sú vhodné ako pre neustále nosenie kontaktných šošoviek, tak pre nosenie s doplnkovým používaním okuliarov alebo pre striedanie s okuliarmi.

Tiež sú tu niektoré modely, ktoré sa po schválení odborníkom dajú nosiť cez deň i v noci nepretržite 30 dní v kuse alebo sa s niektorými modelmi dá občas prespať.

Materiál

kontaktné šošovky - ako je vyberať

Materiál kontaktnej šošovky je tou najdôležitejšou vlastnosťou šošovky. Materiál ukazuje, ako je šošovka pohodlná, pružná a zdravá pre používanie a často je rozhodujúcou záležitosťou pre vhodnosť konkrétnemu nositeľovi. Pokiaľ teda hľadáte vhodné kontaktné šošovkyky alebo chcete zmeniť model, doporučujeme pýtať sa po modernejších silikón-hydrogélových materiáloch.

Dnes sú mäkké kontaktné šošovky podľa materiálu rozdelené do dvoch skupín, ktoré sú diametrálne odlišné a je medzi nimi boj medzi obsahom vody a priepustnosťou pre kyslík.

Voda: robí šošovkku jemnejšou a pohodlnejšou
Kyslík: jeho nedostatok je v horších prípadoch príčinou vaskularizacie – nevratného prerastania červených cievok do rohovky

Hydrogélové kontaktné šošovky

Väčšinou sú z neho vyrobené staršie kontaktné šošovky. Hydrogél má schopnosť priťahovať a viazať na sebe vodu, je tzv. hydrofilný. Hydrogélové kontaktné šošovky tak majú veľmi dobrú povrchovú zmáčavosť, slzy sa rovnomerne roztierajú a vytvárajú pocit vlhkej a pohodlnej kontaktnej šošovky.

Voda tu tiež pôsobí ako prenášač kyslíka cez kontaktnú šošovku, a tým je tu bohužiaľ priepustnosť pre kyslík veľmi limitovaná. Oproti silikón-hydrogélom je priepustnosť veľmi nízka (hydrogély cca 20 až 50 Dk/t, silikón-hydrogély cca 100 až 175 Dk/t).

S vyšším obsahom vody klesá hodnota pružnosti, šošovka je jemnejšia a pružnejšia ale zároveň i krehčia a náchylnejšia k mechanickému poškodeniu. U vysoko hydratovaných materiálov je z rovnakých dôvodov nutné zvýšiť hrúbku šošovky (ktorá ešte viac omedzuje priepustnosť kyslíku) pre zachovanie dostatečnej pevnosti. Iónogenný materiál hydrogélov je menej odolný proti usadzovaniu predovšetkým bielkovín na povrchu šošovky.

Silikón-hydrogélové kontaktné šošovky

Silikón je prirodzene vodoodpudivý (hydrofobný) materiál. Veľký problémom pre výrobcov bolo proviazanie hydrofobných silikónových částí s hydrofilnými hydrogélmi. Aby bola zaistená dostatečná povrchová zmáčavosť nutná k pohodlnému používaniu, urobí sa na výslednej šošovke povrchová úprava alebo sa využívajú vnútorné zvlhčovacie činidlá.

Celkový obsah vody v šošovke je nižší než u hydrogélov (u hydrogélov cca 55 až 75 %, u silikón-hydrogélov 25 až 50 %). Silikón významne zvyšuje priepustnosť materiálu pre kyslík. Silikón-hydrogély sú kvôli menšej zmáčavosti viac náchylné k usadzovaniu tukových usadenin.

Dnes už ale existujú silikón-hydrogély najnovšej generacie, ktoré dokážu prepojiť všetky skvelé vlastnosti oboch materiálov a šošovka má tak vysokú priepustnosť kyslíka i obsah vody.

Kontaktné šošovky
Značky šošoviek
Výrobcovia
Príslušenstvo
Kontakt
Email: info@prolens.sk
Telefón: +421 220 510 428

Kontakty
Výdajné miesto
Adresa:
Lenardova 1260
85101 Bratislava
mapa

Otváracia doba:
Po - Pia: 11:00 - 19:00 h.
Pripomeňte mi objednávku šošoviek dňa: na e-mail: