Prolens.sk » Starostlivosť o šošovky

Starostlivosť o šošovky

Dotaz: dobry - nosim kontaktne sosovky uz 4 roky a zaujimama co si mam vsimat v ich obsahu ked si kupujem vodu na tieto sosovky. Vyskusala som uz rozne znacky - Opti- Free, Complete... ktore boli all-in-one. Hlavne ma zaujima ci si mam v obsahu vsimat nejaku latku , alebo je to jedno. Pytala som sa uz na to parkrat aj v optikach, ale tam my vzdy povedali, ze je to to iste len cena je ina.

Poradňa: Situácia s roztokmi na ošetrovanie šošoviek je vskutku veľmi neprehľadná. Zhruba platí - čím novšie tým lepšie avšak nie všemocné, ako sa niektorí výrobcovia sanžia presvedčiť. Neplatí - no rub - teda, že nie je nutné mnúť šošovky na dlani. Mechanické čistenie má pre šošovky veľký význam.

 

Dotaz: Pocul som, ze vymyvanie puzdra na šošovky vodou pred naplnenim novym roztokom a ulozenim sosoviek na noc sa nedoporucuje, vraj je lepsie i samotne vymyvanie robit roztokom. Aky je Vas nazor?

Poradňa: Oplachovanie kontaktných šošoviek, ani puzdra na šošovky, obyčajnou vodou nie je vhodné pre možnosť kontaminácie akantamébou, ktorá môže vyvolať veľmi závažný zápal rohovky. Všetku starostlivosť preto vykonávajte iba určenými roztokmi.

 

Dotaz: Používam Opti free expres, kupujem si najväčšie balenie, ktoré je cenovo najvýhodnejšie. Včera sa mi ale stalo, že som sa pri čistení šošoviek nechtiac dotkla kvapkacieho ústia fľaštičky s roztokom. Na návode k Optii free je napísané, že sa nikdy nemám ničím tohto ústia dotýkať, lebo by mohlo dôjsť ku kontaminácii roztoku. Mám teda celú fľaštičku radšej vyhodiť (je skoro plná, otvorila som ju iba pred 3 dňami), i keď som na ústie siahla úplne čistými, antibakteriálnym mydlom umytými, prstami?

Poradňa: Ak odlejete z fľaštičky trochu roztoku tak, aby omyl výtokovú oblasť môžete roztok používať i naďalej, jeho antibakteriálne účinky by mali byť dostatočné.

 

Dotaz: Ako dlho sa moze pouzivat puzdro na sosovky? Nikde to nemozem najst.

Poradňa: Pri väčšine roztokov sa dnes dá získať nové púzdro a aj tie najväčšie balenia málokedy vydržia viac 3 mesiace. Neexistuje žiadne presné doporučenie na dĺžku používania púzdra. Ja osobne si myslím, že pol roka je doba, kedy pri štandartnom ošetrovaní púzdra nemôže dôjsť ku masívnej kontaminácii. Teda - podľa mňa 3 mesiace

 

Dotaz: Chcem sa spýat, či pri nosení kontaktných šošoviek možem používať aj očné kvapky ako su Visine na zvlchčenie pokiaľ cih mám na oku.

Poradňa: Visine zhodou okolností nie je veľmi vhodný, pretože má vazokonstričkný účinok, teda sťahuje priemer ciev. Vhodnými isú napríklad Aquify alebo Refresh kvapky.

 

Dotaz: Prosím Vás, chcela by som sa opýtať, či je nejaký spôsob uskladnenia šošoviek mimo roztoku, nejaký náhradný roztok nenáročný na prípravu. Niekde som totiž čítala, že sa môže uskladniť aj v slanej prevarenej vode. Je to pravda? Ak nie mohli by ste mi niečo poradiť?

Poradňa: Nehľadajte doma vyrobenú náhradu - za originálny roztok na šošovky nie je náhrada.

Kontaktné šošovky
Značky šošoviek
Výrobcovia
Príslušenstvo
Kontakt
Email: info@prolens.sk
Telefón: +421 220 510 428

Kontakty
Výdajné miesto
Adresa:
Lenardova 1260
85101 Bratislava
mapa

Otváracia doba:
Po - Pia: 11:00 - 19:00 h.
Pripomeňte mi objednávku šošoviek dňa: na e-mail: