Prolens.sk » Problémy s kontaktnými šošovkami

Problémy s kontaktnými šošovkami

Dotaz: Nosim kontaktne sosvky uz 8 rokov, dioptrie -2, teraz mam zamestnanie, kde si oci neustale namaham citanim, takmer 8 hodin denne stravim pri monitore. Kontaktne sosovky mi doteraz nerobili ziadne problemy, v poslednom case vsak sa mi vsak po par hodinach "zahmlieva" zrak, akoby som ani sosovky nemala nasadene, vidim rozmazane. Co je moze byt pricinou mojho problemu? Moze to suvisiet s mojou pracou a s pocitacom?

Poradňa: Problémom je to, že pri práci na počítači menej žmurkáte - to je prorodzené, voda zo šošoviek sa teda viac vyparuje a vy máte pocit rezania očí. Pomocou je výmena šošoviek za silikonhydrogélové - menší obsah vody, a aplikácia umelých sĺz.

 

Dotaz: Chcel by som spytat, cim je nebezpecne prerastanie cievok rohovkou (myslim, ze sa tomu hovori vaskularizacia). A ci prerastene cievky zmiznu, alebo je to uz trvaly stav a pripadna liecba.

Poradňa: Rohovka je za normálnych okolností bezcievne tkanivo, pri poruche jej metabolizmu, predovšetkým nedostatku kyslíka, dochádza ku kyslej reakcii, ktorá je kompenzovaná prerastaním ciev do rohovky. Cievy v rohovke znižujú jej priehľadnosť, ťahajú so sebou väzivo a menia štruktúru rohovky. Ak sa dostanú až do oblasti centra, sú výrazne zhoršené zrakové funkcie. Dôležitá je prevencia, teda pravidelné prehliadky. Potom nosenie kvalitných šošoviek s veľmi dobrým prienikom kyslíka, najlepšie silikón-hydrogélových.

 

Dotaz: Rano jak som si nasadila kont.sosovky vobec sa mi nenalepili na oci.jak som mrkla normalne sa mi pokrcili a zacalo mi v oku pichat.co mam robit?moze byt ze ich uz treba vymenit?ale ich som nenosila este 14 dni.vcera nebol este ziadny problem.dneska som ich ani nenosila.

Poradňa: Vložili ste si šošovky naopak, teda vnútornou stranou šošovky smerom von. Spomente si na pravidlo miska, tanier - pri položení na ukazovák máte pri pohľade zboku vidieť misku a nie tanier. Viac v článku o nasadzovaní šošoviek.

 

Dotaz: Ráno som si nasadila nový pár šošoviek a večer keď som ich vytiahla, tak jednej kúsok chýbal. Nie som si vedomá žiadnej chyby pri vyberaní šošoviek, dajú sa teda reklamovať?

Poradňa: Reklamácia mechanicky poškodených šošoviek je vždy sporná. K poškodeniu šošovky môže dôjsť veľmi ľahko pri nasadzovaní i pri vyberaní. Preto býva väčšinou takáto reklamácia neúspešná.

 

Dotaz: Chcel by som vedieť či neexistuje nejaká pomôcka na uľahčenie nasadzovania šošoviek, lebo s tým mám nemalé problémy.

Poradňa: Okrem starostlivého zácviku a trpezlivosti nie je žiadna pomôcka, ktorá by Vám mohla zásadne pomôcť v aplikácii mäkkých šošoviek. Po takom odstupe je už používanie šošoviek bez problémov.

 

Dotaz: Uvažujem o nosení kontaktných šošoviek, trpím však sennou nádchou spojenou s pálením očí, občas až slzením. Chcem sa preto opýtať, či by nosenie šošoviek tento problém ešte ďalej nezhoršovalo dráždením oka. Nemám radšej na šošovky zabudnúť?

Poradňa: Šošovky určite môžete nosiť - najlepšie šošovky s častejšou výmenou, odporúčam však navštíviť kontaktológa, lekára a určite nezačínať v období prebiehajúcej, alebo čo i len hroziacej alergie.

Kontaktné šošovky
Značky šošoviek
Výrobcovia
Príslušenstvo
Kontakt
Email: info@prolens.sk
Telefón: +421 220 510 428

Kontakty
Výdajné miesto
Adresa:
Lenardova 1260
85101 Bratislava
mapa

Otváracia doba:
Po - Pia: 11:00 - 19:00 h.
Pripomeňte mi objednávku šošoviek dňa: na e-mail: